УМИВАТИ РУКИ — ФРАЗЕОЛОГІЯ

умива́ти / уми́ти ру́ки.

Ухилятися від участі в якій-небудь справі, знімати з себе відповідальність. Приклади
  • Отже, коли у вас,. .є хоч крапля любові до свого народу, коли ви не Пилат, що гордо умиває руки, а син народу,. .боріться проти Гітлера (О. Довженко)
  • — Я хочу сказати вам усім, я вмиваю руки. Я мушу вам заявити цілком офіціально — всякі подальші експерименти над моїм винаходом провадяться тут без мого дозволу (В. Собко)

Умивати руки.

Біблія розповідає про староєврейський ритуальний звичай умивати руки на знак непричетності до участі в злочині: «Хай умиють руки свої… і промовлять, і скажуть: руки наші не пролили цієї крові, і очі наші не бачили» (Второзаконня, 21,6-7). Поширення вислів набув у зв'язку з євангельською оповіддю про те, як римський намісник Юдеї Понтій Пілат, віддавши на вимогу юрби Христа на розп'яття, «умив руки перед народом і сказав: «Неповинний я в крові праведника цього»» (Матв., 27, 24).
Значення вислову: ухилятися від відповідальності, лицемірити.
Приклади
  • Не віддаючи на суд себе, більш ніж того вимагають загальнообов'язкові умови громадського життя, (Дмитро Андрійович) не вдягався в судову мантію, оскільки до того не примушували взяті на себе обов'язки. В обсягу ж останніх не дозволяв собі як поблажки, так і вмивання рук від відмови, від обов'язку. (М. Могилянський, Честь)
  • Як вирішив би Родіон долю її Володі, коли б вона від нього залежала? Невже й він міг би умити руки, як Олексій Петрович, і так само зробився б для неї безнадійно чужим? (Л. Первомайський, Дикий мед)
Словник фразеологізмів з походженням, тлумаченням та прикладами вживання