ГОРДІЇВ ВУЗОЛ — ФРАЗЕОЛОГІЯ

розру́бувати / розруба́ти го́рдіїв ву́зол, книжн.

Рішуче й остаточно розв'язувати складну, заплутану проблему. Приклади
  • Гордіїв вузол мають розрубати ЕОМ п'ятого покоління як основа переходу до розвиненої інформатики (Наука і культура)
  • Тільки одне, тільки прихід Аркадія міг нарешті розрубати оцей гордіїв вузол, та й після його приходу поведінка Валерії всім могла б видатися підозрілою (В. Собко)
  • Мстислав зарікався більше не стрічатися з Настею, не морочити ні себе, ні її, раз і назавжди розрубати для них обох цей незручний гордіїв вузол (В. Логвиненко)

го́рдіїв (го́рдійський) ву́зол.

Дуже складна, заплутана справа; складний збіг обставин. Приклади
  • Шевченко був молодший Гоголя, попав у свіжіший кружок [гурток] та ще й сам попробував панської ласки; од того йому легше було дійти до гордійського вузла болота сучасної Росії (М. Драгоманов)
  • Чи вона божевільна, чи справді лише легкодух, чи, може, задумує щось дуже мудре, но жіноцьке мудре, таке, як гордіїв вузол, що йому ні початку, ні кінця не знайдеш? (І. Франко)

Гордіїв вузол.

Грецький історик Плутарх (І—ІІ ст. н. е.) розповідає, що фрігійці, послухавши поради оракула, обрали царем першого, хто зустрівся їм з возом біля храму Зевса. Це був простий хлібороб Гордій. На згадку про своє несподіване звеличення Гордій поставив у храмі свій віз, прив'язавши ярмо до нього дуже заплутаним вузлом. Олександр Македонський, дізнавшися про пророцтво оракула («той, хто розплутає Гордіїв вузол, стане володарем усієї Азії»), розрубав вузол мечем.
У переносному вживанні вислів означає заплутану справу. «Розрубати Гордіїв вузол» — розв'язати складну проблему швидко й несподіваним способом.
Приклади
  • Як часто ми вже зустрічалися з літературними «гордієвими вузлами», які запросто розрубували «вищестоящі»… (В. Брюховецький, Без строку давності…)
  • Молодиці прозорливіші від мене і гордіїв вузол рубають відразу влучними словами. (Г. Хоткевич, Гуцульські образки)
Словник фразеологізмів з походженням, тлумаченням та прикладами вживання