БОРОТЬБА — ФРАЗЕОЛОГІЯ

воюва́ти (боро́тися) з вітряка́ми.

Безглуздо та безрезультатно витрачати сили, енергію на подолання чи усунення уявних, неіснуючих перешкод. Приклади
 • Вивчаючи суму поглядів художника, приймаючи або відкидаючи його концепції, критик не повинен накидати йому свої, бо то напевне буде боротьба з вітряками (З газети)
 • боротьба́ з вітряка́ми. — Ти й сама у нас, як Дон-Кіхот! Що він мав на увазі? Що довга вона та худа, як лицар печального образу? Чи вважає, що самостійне життя своє вона починає боротьбою з вітряками? (О. Гончар)
 • — Ти хочеш, щоб твоя дочка вдягалась як старчиха, і щоб заміж не вийшла? Не вийде в тебе нічого, — репетувала Марія. — Як ти не розумієш, що ти воюєш з вітряками (З журналу)

Боротьба за існування.

Цей вислів як біологічний термін було запроваджено в середині XIX ст. Ч. Дарвіном (1809—1882) — основоположником учення про походження видів шляхом природного добору.
У переносному сенсі вживається для характеристики крайнього загострення суспільних суперечностей, суперечностей між людиною і природою та ін.
Приклади
 • Одна думка, що там серед нових рабів московської імперії можуть бути земляки, рідні — затруювала життя, відбирала волю та енергію до боротьби за існування. (Й. Гірняк, Спомини)
 • Це були ті, яких висмоктав із села город, які асимілювалися з ним, прийняли його мову, заразились його вищістю над «хохлом-мужиком» і які одкинули від себе своє походження від хохла, як небезпечну й некорисну в боротьбі за існування ознаку. (В. Винниченко, Відродження нації)
 • Ми в першу чергу від правдивої науки вимагаємо, щоб вона приносила користь, щоб давала нам можливість перемагати природу без великих утрат у відвічній боротьбі за наше існування. (І. Франко, Наука і її становище щодо працюючих класів)

Титан. Титанічна боротьба.

У грецькій міфології титани — божества, діти Геї (Землі) і Урана (Неба), які повстали проти Зевса і всіх богів-олімпійців, але були переможені.
У метафоричному значенні «титан» — людина виняткового розуму та обдарованості, «титанічний» — величезний, «бій титанів» — боротьба велетенських сил.
Приклади
 • Але я зібрав би всіх титанів
  І сказав би, знявши капелюх:
  Я не буду вам співать пеанів
  І хвальбою лоскотати слух.
  (В. Симоненко, Вихвалять, і славити, й кричати…)
 • І мертві встають і шукають хреста,
  їх очі розчахнуто-тьмяні.
  Встають, наче поросль, струнка і густа, —
  Страшне покоління титанів.
  (О. Ольжич, Незнаному воякові)
 • Його титанічна праця — надбання не лише одного народу, попри часові тенденції відчуження й недовіри Борис Тен робив усе для зближення людей, культур, цілих народів. (Є. Концевич, «Щедротний паростку могутнього коріння…»)


Джерело:
Словник фразеологізмів з походженням, тлумаченням та прикладами вживання.