ПЕРЕЙТИ РУБІКОН — ФРАЗЕОЛОГІЯ

перехо́дити (переступа́ти і т.ін.) / перейти́ (переступи́ти і т.ін.) рубіко́н, книжн.

Робити рішучий крок, приймаючи остаточне рішення. Приклади
 • В ті часи [революції] перейти чи не перейти рубікон подеколи буквально означало: зректись революційної батьківщини і переметнутись — або лишитись тут, на рідній землі (З газети)
 • — Нацькований і підбадьорений Англією та Францією, султан перейшов рубікон, не бувши підготовлений до війни… (С. Добровольський)

Перейти Рубікон.

У працях Плутарха, Светонія та інших римських істориків ідеться про те, що в 49 р. до н. е. Юлій Цезар порушив заборону римського сенату і перейшов зі своїм військом річку Рубікон, яка відокремлювала Умбрію від Північної Італії. Після цього почалася громадянська війна, в ході якої Цезар оволодів Римом.
У переносному значенні: зробити безповоротний крок, рішучий вчинок.
Приклади
 • Відома акція в кінотеатрі «Україна» з вересня 1965 p., коли Стус голосно, всім єством підтримав заклик Івана Дзюби до протесту проти репресій («Хто проти тиранії — я встаньте!»), свідчила однозначно: Рубікон перейдено. (М. Коцюбинська, «На цвинтарі розстріляних ілюзій…»)
 • Він навіть не сказав йому, що через два дні ступає на свій найбільший рубікон, що післязавтра перевірятимуть результати шестирічної роботи. (Ю. Мушкетик, Біла тінь)
 • Нове століття, ба, тисячоліття!
  Тривожний історичний Рубікон.
  Такий рубіж — це завжди катаклізми.
  Держави, не махайте кулаком!
  (Л. Костенко, Інкрустації)
Словник фразеологізмів з походженням, тлумаченням та прикладами вживання